Kako da razmišljaš kao programer?

Nauci da razmisljas kao programer

Biti programer nije samo posao – to je način života.

Činjenica je da je za postizanje većih uspeha u ovoj oblasti potrebno razmišljati na određeni način i voditi se jednom posebnom filozofijom. Pa, kako to razmišljaju uspešni programeri i kako postati jedan od njih?

Programer se ne rađa, programer se postaje

Mit je da su neki ljudi prosto rođeni kao inovatori. Iza svakog uspešnog IT eksperta, bez obzira za koju profesiju se odlučio, stoji mnogo godina vrednog rada, neprestanog učenja, i apsolutne posvećenosti.

Istina je da je svako od nas drugačiji i da neko brže shvata određene oblasti nauke koje su blisko povezane sa računarstvom, kao što je matematika, ali ukoliko postoji motivacija, svako može da savlada veštine programiranja uz malo dodatnog truda. Ono što je ključno je pozitivan stav prema učenju.

Uspešni programeri cene i grabe svaku priliku za učenje, jer znaju da se programer postaje samo kroz vežbu i rad.

Prečice – više štete nego koristi

U poslednjih nekoliko godina, tržište rada preplavili su takozvani „instant” programeri, početnici koji sa završenim kursom za jedan određeni programski jezik očekuju da ostvare velike uspehe i rade na važnim i kompleksnim projektima.

Ono što programeri seniori često ističu jeste činjenica da je za rad na velikim projektima kojima svaki mladi programer teži, poput veštačke inteligencije, neophodno temeljno poznavati barem nekoliko različitih programskih jezika i dobro baratati njima. Takođe je neophodno imati široko teorijsko znanje kakvo se uči u stručnoj školi i studijama iz IT oblasti i koje prosto nije moguće savladati u okviru jednog kursa.

Naša poruka budućim programerima je da znaju da će se svaki trud isplatiti i da je poenta učenja stručnih predmeta savladavanje veštine, a ne samo dobra ocena.

Celoživotno učenje

Uspešan programer postaje se samo konstantnim učenjem, jer ova oblast podrazumeva stalno usavršavanje i prilagođavanje vrtoglavo brzom napretku industrije tehnologije. Pod ovim, ne mislimo samo na pohađanje kurseva za što veći broj programskih jezika, već i na samostalno učenje, rad, i informisanje o svim inovacijama u oblasti. To je jedini put ka zanimljivim i inspirativnim projektima.

Činjenica je da mladi ljudi koji se odluče za obrazovanje iz IT oblasti to uglavnom rade iz ljubavi prema tehnologiji, te im koncept celoživotnog učenja ne pada teško.

Programer-celozivotno ucenje

Izvor slike: Pexels

Veštine kojima svaki programer mora da ovlada

Osim dobrog baratanja veštinom kodiranja i savršenim razumevanjem algoritama, uspešni programeri naučili su da isprogramiraju i sami sebe! Kroz rad u IT oblasti, programer početnik moraće da se suoči sam sa sobom i da razvije takozvane soft skills, veštine komunikacije i organizacije. Čak i frilenseri moraju da savladaju ove veštine kako bi umeli da ostvare dobru komunikaciju sa poslodavcima.

Strpljenje

Kodiranje, rešavanje problema, smišljanje i razrada rešenja često umeju da potraju i mnogo duže od radnog vremena. Programeri se svakodnevno susreću sa preprekama i problemima koji se čine nerešivi. Zato je važno naučiti se strpljenju i disciplini, jer je jedini način da se problem reši – nikada ne odustajati.

Timski duh

Rad u IT sektoru podrazumeva stalnu saradnju sa kolegama. Za uspešan rad u timu, potrebno je biti svestan svojih vrlina i mana, te biti voljan da se prilagodiš kolektivu. Za programera početnika najvažnije je da nauči da kritiku ne shvata lično, već da iz nje uči, kao i da prihvati da nije sramota tražiti pomoć.

Dobra organizacija

Da bi izbegli frustracije, programeri moraju da nauče da dobro organizuju svoje vreme. Kroz rad, programer početnik vrlo brzo će upoznati sebe i shvatiti koji delovi posla mu iziskuju više vremena i energije, a u kojima čak i uživa. U odnosu na to, svoje radno vreme rasporediće tako da postigne maksimalnu efikasnost.

Ukoliko ti se dopalo to što si pročitao, možda bi trebalo da razmisliš o bavljenju informacionim tehnologijama u budućnosti.

Za sve informacije o obrazovnom profilu EIT, pozivamo buduće učenike i njihove roditelje da zakažu konsultaciju i posete nas lično u prostorijama škole, ili da nas kontaktiraju putem telefona ili kontakt forme na stranici Kontakt.